Vliv koronaviru na ceny nemovitostí

Jan Rampa (makléř REMAX Nova)

Leckdo se ptá: může mít koronavirus vliv na ceny bytů (nebo nemovitostí obecně)? Samozřejmě, že ano. Každá událost, která má potenciál trochu pocuchat hospodářství a ekonomiku, zvláště pokud je to s mezinárodním dosahem, tento potenciál má.  Protože se narušují zaběhlé pořádky, protože se zvyšují rizika, protože banky „dupou na brzdu“, protože média šílí a strach postupně zasahuje další a další vrstvy společnosti.

Dá se očekávat omezení pohybu lidí. Možná i omezení pohybu výrobků a zboží. Továrny výrobkově navázané na Čínu budou mít výpadky produkce. Cestovky, aerolinky, hotely a celý cestovní ruch dostane ránu na solar. Pravděpodobně dojde ke zvýšení nezaměstnanosti.

ČNB zdražila peníze těsně před virem. A tím i hypotéky. Které ostatně již v roce 2018 ta samá ČNB znepřístupnila širokým vrstvám.

Z tohoto pohledu se zdá, že v důsledku všech možných rizik by měla klesnout poptávka a tím pádem i ceny nemovitostí.

Ale není to tak jednoduché!

Jednak je tu přebyrokratizováno, což omezilo výstavbu čehokoli již před virem. A byrokracie se virem nesníží. Virus nepožere ani platné destrukční zákony, ani aktivity environmentalistů brzdící výstavbu. Bude to spíš naopak – omezení, regulace, příkazy a pokuty vzrostou.

A pak je tu faktor, o kterém se neví, ale na cenu nemovitostí a bydlení má jasný vliv. A to je cena ropy. Ano, cena ropy na světových trzích! Když ropa zdražuje, nemovitosti u nás zlevňují a naopak. A jak je tomu dnes? Ropa zlevňuje, to vidí každý, kdo čte noviny nebo tankuje naftu/benzín do své nádrže. A ze zkušenosti posledních 13 let vyplývá, že zhruba s půlročním zpožděním se to promítne do cen nemovitostí i u nás. Tedy levná ropa by měla ceny popostrčit nahoru.

Racionální logika sice velí očekávat spíše snížení cen. Ale dva nevyzpytatelné faktory – byrokracie a ropa – jsou natolik nevyzpytatelné, že mohou selskou logiku porazit. A nebylo by to poprvé. Stalo se to již mnohokrát. I to je důsledek globálně propojeného světa, rychle se šířících panik a síly jančících médií, které mohou na hlavu postavit jakékoli argumentačně dobře podpořené prognózy. Musíme si zvyknout na to, že ceny, kurzy a ekonomika obecně, jsou v podstatě nepředpověditelné. Že jsou ve velmi křehké rovnováze a vliv tzv. černých labutí (tedy nepředvídaných událostí) má sílu obrátit naruby vše, co bylo dosud řečeno. Včetně myšlenek v tomto článku...

 

 

Chcete vědět, kolik dostanete za prodej
Vaší nemovitosti?

Známe ceny všech prodaných nemovitostí

Známe chování kupujících na trhu

Máme vlastní zkušenosti s oceňováním

 

Zvažujete prodej Vaší nemovitosti?

Jednoduše vyplňte formulář NABÍDKA a my se Vám co nejdříve ozveme. Víme, jak rychle, bezpečně a bez stresu prodat nemovitost.

 

Rozhodli jste se koupit nemovitost?

Jednoduše vyplňte formulář  POPTÁVKA a my se Vám ozveme. Pro vyhledání nemovitosti dle Vašich požadavků a potřeb potřebujeme více informací.

 

KONTAKTUJTE NÁS

Kontaktujte RE/MAX Nova

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

KDO JSME

Náš tým RE/MAX Nova
  • "Jsem velmi ráda, že jste navštívili naše stránky, které Vám mají napomoci v těch nejdůležitějších situacích Vašeho života – v pořízení / prodeji Vaší nemovitosti či s rozhodnutím o Vaší nové profesní budoucnosti. "
  • "Jmenuji se Lucie a jsem majitelkou realitní kanceláře REMAX Nova, která je zde pro Vás již od roku 2006. Za těchto 11 let jsme se stali jednou z top 10ti kanceláří REMAX a to jen díky Vám. Stará se o Vás našich 17 makléřů, kteří se mohou stát Vašimi dobrými přáteli. O komplexní servis se stará samozřejmě i naši asistenti, právníci a hypotéční poradci."
  • "Naším cílem je pomoci všem, kteří hledají své vysněné bydlení nebo naopak potřebují pomoci s jeho prodejem. Náš tým je zde pro Vás a když budete mít zájem, velmi rádi se podělíme o naše zkušenosti."
  • V současnosti si již nikdo neopraví auto, neboť je to velmi složité. A upřímně, celý proces prodeje nemovitosti je ještě složitější. Proto chcete-li prodávat bez starostí, s úsměvem a lidským přístupem či se stát součástí fungujícího týmu, pak jste u nás správně.

Chcete-li se dozvědět více, zavolejte nám!
Kontakt naleznete zde.

Ing. Lucie Köhlerová, majitelka